Usterki sterownika silnika - co warto wiedzieć?

Uszkodzony sterownik silnika to mało powszechna usterka. Awaria tego elementu może jednak doprowadzić do poważnych problemów z prowadzeniem samochodu.

Usterki sterownika silnika - co warto wiedzieć?

Usterki sterownika silnika objawiają się na wiele różnych sposobów. W zależności od rodzaju awarii samo urządzenie można poddać naprawie lub wymienić na nowe. Poznaj przyczyny, objawy i sposoby naprawy uszkodzonego sterownika silnika.

Wiele drobnych usterek zbagatelizowanych w początkowej fazie z biegiem czasu prowadzi do uszkodzenia kolejnych podzespołów. Jednym z takich przykładów jest awaria sterownika silnika. Choć awarie tego elementu są rzadkie i stosunkowo łatwe do usunięcia, mogą przyczynić się do powstania kolejnych i bardziej uciążliwych problemów. Jak rozpoznać usterkę sterownika silnika i w jaki sposób ją usunąć?

Jak rozpoznać usterkę sterownika?

Sterownik to element, od którego zależy, czy silnik samochodowy pracuje poprawnie. Jest traktowany jako serce jednostki napędowej i sprawia, że wszystkie procesy przeprowadzane są w optymalny sposób. Pobiera informacje z wielu czujników i przesyła je do konkretnych podzespołów. Odpowiada za dobór mieszanki paliwowej, określa czas zapłonu i moment wtrysku paliwa. W związku z tym jego uszkodzenie może być bardzo uciążliwe dla całego samochodu i sposobu jazdy.

Warto szybko zlokalizować problem, zanim okaże się, że naprawa będzie musiała objąć kolejne moduły maszyny. Jakie są objawy uszkodzonego sterownika silnika?

Musisz zwrócić uwagę na kilka najpopularniejszych, do których należą:

  • problem z odpalaniem samochodu;
  • brak rekcji na pedał gazu;
  • nierówna praca silnika i gaśnięcie jednostki napędowej w czasie pracy;
  • po rozgrzaniu silnik gaśnie;
  • znad silnika unosi się dym.

Uszkodzony sterownik silnika - przyczyny

Usterki sterownika silnika nie przytrafiają się często. To awaria uznawana za mało popularną, dlatego wielu kierowców może wcale nie mieć z nią styczności. Mimo tego warto widzieć, co najczęściej prowadzi do pojawienia się takiego problemu.

Co uszkadza sterownik silnika? W większości przypadków usterka sterownika wiąże się z uszkodzeniem instalacji elektrycznej w samochodzie. Może do niej dojść w wyniku zwarcia w cewkach, wiązce elektrycznej, albo po przepaleniu jednego z czujników. Zignorowanie tych objawów może doprowadzić do niewłaściwego napięcia prądu w okolicach sterownika i do jego uszkodzenia. Bardzo powszechne są awarie związane z nieprawidłowym montażem instalacji gazowej.

Uszkodzony sterownik silnika – wymiana, czy naprawa?

Kiedy zdiagnozujesz objawy uszkodzonego sterownika silnika i uda Ci się potwierdzić tę awarię, będziesz miał dwie możliwości naprawy. Pierwszą z nich jest wymiana całego elementu, którą zazwyczaj polecają specjaliści z ASO. Tymczasem sterownik można naprawić, choć największą trudność stanowi dotarcie do niego. Niezależnie od wybranej drogi będzie Ci potrzebny dobry specjalista, które w małym palcu ma układ elektryczny w samochodzie, a także nie boi się pracy z tym elementem.

Ile kosztuje naprawa sterownika silnika?

Naprawa jest najlepszym sposobem na usunięcie usterki tego podzespołu. Nietrudno o specjalistów, którzy podejmą się tego zadania. Największy problem stanowi jednak dotarcie do samego urządzenia. Sterowniki Renault i od wielu innych producentów są lokowane w miejscach trudnodostępnych. Skomplikowane dojście, zastosowanie nietypowych śrub, nitów lub mas plastycznych to celowe działanie producentów. Ma zniechęcić do tuningowania tego elementu, prowadzenia napraw i zmusić właściciela auta do wymiany całego modułu.

Naprawa sterownika jest zalecana szczególnie przy autach kilkuletnich i starszych. Stosuje się tam sterowniki o budowie średnio zaawansowanej technologicznie. Dzięki temu po diagnozie usterki można łatwo ją usunąć. Największą trudność może sprawić jednak samo wydobycie sterownika silnika. Koszt naprawy będzie zależał od lokalizacji tego elementu i może wynieść od kilkuset do nawet 2000 złotych.

Podmiana sterownika silnika

W niektórych pojazdach trudno będzie przeprowadzić naprawę. Jeśli trafił Ci się zalany sterownik silnika, mocno uszkodzony lub masz do czynienia z zaawansowanym technologicznie elementem, wymiana będzie lepszą opcją. Musisz jednak wiedzieć, że wymianę wykonuje się tylko w ostateczności.

W przypadku wymiany koszty mogą być znacznie wyższe. Zapłacisz nie tylko za samą usługę wymiany, ale także za nową część. Możesz tu wygenerować pewne oszczędności, korzystając ze sprawdzonych części używanych, które są nawet kilkukrotnie tańsze. Używane sterowniki Peugeot do modelu 206 kosztują około 150 złotych. Używane sterowniki Citroen mogą być nawet w cenie 100 złotych.

Co zrobić z uszkodzonym sterownikiem silnika?

Uszkodzony sterownik silnika może powodować wiele różnych problemów z autem. Tymczasem jego zdiagnozowanie wcale nie jest takie łatwe zwłaszcza w pierwszej fazie. Jak sprawdzić sterownik silnika i co zrobić w przypadku uszkodzenia? Przede wszystkim pamiętaj o regularnych przeglądach u specjalistów. Jeśli już wykryjesz awarię, także powierz samochód dobrym fachowcom i zadbaj o pewne oryginalne części, nawet jeśli będą to używki. Tylko wówczas zyskasz pewność, że w najbliższym czasie nie powróci temat awarii w obrębie sterownika silnika.

WhatsApp
Zadzwoń do nas
Wyślij e-mail